"Cez karpaty na vohľady"

25. 8. 2010

program.jpgeu.jpg

„Cez Karpaty na vohľady", tak zní název úspěšného příhraničního projektu, který završily národopisné a folklorní soubory z Valašskokloboucka a slovenského Ilavskodubnicka. Ty se s dalšími partnerskými organizacemi po více než rok a půl snažily podpořit udržení tradic a kulturního dědictví v regionech na obou stranách česko-slovenských hranic, čímž publiku přinesly řadu nevšedních zážitků. Vzájemné poznávání lidových kultur bylo podpořeno z programu Příhraniční spolupráce SR - ČR a prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkový rozpočet činil 6,9 milionu korun.

„Slovenskými partnery projektu byla města Dubnica nad Váhom a Ilava se svými folklórními soubory Strážov a Mladosť a divadelním souborem Hugo. Hlavním partnerem za českou stranu bylo Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, spolupracoval také Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky. Valašskokloboucký folklór a lidovou muziku pak zastupovala dechová hudba Valaška spolu s folklorním souborem Klobučan," Projekt si kladl za cíl rozvinout příhraniční spolupráci v oblasti kultury, a to zejména společnými vystoupeními folklorních, dechových a divadelních souborů ve všech zapojených městech. Na to navazovalo také pořízení potřebného technického, nástrojového a krojového vybavení pro spolupracující organizace a spolky, tak aby se mohla jejich stávající činnost zlepšit a rozvinout.

Folklorní vystoupení a koncerty obohatily kulturní rok jak v Dubnici a Ilavě, tak i ve Valašských Kloboukách. Například soubor Mladosť vystupoval v roce 2009 na Valašském mikulášském jarmeku a na festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech bavili publikum hudebníci a tanečníci souboru Strážov nebo divadelníci spolku Hugo. Vystoupení na Slovensku pak proběhla v režii Klobučanu a Valašky.

Díky finanční podpoře mohly dále soubory i organizace zlepšit svou vybavenost. Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky získal piano Petrof  a vybavení do zkušebny – cvičební koberec, shrnovací mobilní stěnu a zrcadlovou stěnu. Soubor Klobučan pořídil nové cimbály a violoncello a muzikanti Valašky už hrají na novou tubu a bicí soupravu. Oba soubory navíc obnovily svůj krojový fond. Dalším přínosem bylo pořízení vybavení pro jeviště kulturního domu, kdy byly zakoupeny opony, zvuková aparatura a projekční a záznamová technika. Nejvýraznamější položkou bylo zakoupení nového venkovního koncertního pódia se zastřešením, které vyšlo na 1,3 milionu korun. Návštěvníci kulturních akcí už mohli toto pódium vidět v provozu od roku 2009 při několika akcích.

„Velké poděkování patří Městu Valašské Klobouky, které projekt Cez Karpaty na vohľady schválilo a zajistilo jeho předběžné profinancování. Věříme, že tato příhraniční iniciativa pomůže k dalšímu rozvoji činnosti jednotlivých organizací i zkvalitnění kulturního života celého města.

pc191553.jpg

více fotek na odkazu:   http://klobucan.cz/foto/fotogalery/smbk_nedele_www/