Jdi na obsah Jdi na menu

Okresní soutěžní přehlídka dětských folklorních souborů

14. 4. 2011

-_zk_logo_rgb.jpg

V neděli 27.3.2011 jsme ve Valašských Kloboukách uspořádali soutěž dětských souborů.

Soutěžní přehlídky folklorního regionu Valašsko probíhají v roce 2011 ve 3 oblastech – severní Valašsko (Frenštát p.Radhoštěm), střední a jižní Valašsko (Valašské Klobouky), Zlínsko (Vizovice). Na každé přehlídce předpokládáme 10-15 souborů, tzn. aktivní účast celkem  až 2 250 dětí od 6 do 15 let. Z jednotlivých oblastí bude vybráno celkem 12 souborů, které reprezentují Valašsko 16.dubna 2011 na regionální přehlídce v Rožnově pod Radhoštěm s postupem na národní přehlídku (červen 2011). Posláním soutěží není jen vyhrát. Děti poznávají nové kamarády, jiný způsob jevištní práce, učí se zvládat nové pohybové prvky, tance, písně, zvyky. Pro pedagogy jsou soutěže možností, jak představit svoji tvorbu a poznat nové způsoby vyjádření lidových tradic.

            Soutěž je otevřená všem. Podmínkou není členství ve folklorních sdruženích, kroj, ani živá muzika. Jedinou podmínkou je nový program, nebo starší 5-ti let. Program hodnotí odborná porota, která posoudí choreografii, hudební, taneční a pěveckou úroveň, jevištní zpracování, regionální čistotu zpracovaného materiálu, krojové vybavení, přirozenost dětí a vhodnost k daném věku dětí. Vedoucí souborků se zúčastní s porotci společné besedy, kde mohou své zkušenosti a výsledky své práce porovnat. Naše zkušenosti z minulých ročníků soutěží ukazují, že děti se chtějí scházet, porovnávat svoje výkony a soutěžit. Ve folkloru se na rozdíl od sportu výsledky nedají přesně změřit a tak můžeme jen přát všem zúčastněným, aby se s rozhodnutím poroty ztotožnili.

Soutěže se zúčastnilo 9 souborů:

Malá Lipta Liptál, Vsacánek a 2 skupiny Malé Jasénky ze Vsetína, 2 skupiny Klobučánku, Malé Zálesí z Luhačovic a 2 skupiy souboru Iskerka z Brna.

Výsledky soutěže (bez udání pořadí) :

Klobučánek, Vsacánek, Malá Jasénka I. , náhradník Malá Jasénka II.

Finalisté postupují do regionálního kola Valašska, které se koná v sobotu 16.dubna v Rožnově pod Radhoštěm.logo-dks.gif

 

Náhledy fotografií ze složky Soutěž DFS 27.3.2011